ul.11-go Pułku Ułanów Legionowych 26
06-400 Ciechanów
tel./fax (23)672 15 01
e-mail: optyk@andrzejbayer.pl
e-mail: bayer@ciechanow.pl

[Rozmiar: 227 bajtów]
Okulary przeciwsłoneczne

ZA NIM ZACZNIESZ SIĘ ZASTANAWIAĆ, CZY DO TWARZY CI W DANYCH OPRAWKACH, UPEWNIJ SIĘ, ŻE OKULARY TE CHRONIĄ OCZY PRZED SŁOŃCEM. JEŚLI CHCESZ ICH UŻYWAĆ DO UPRAWIANIA SPORTU MUSZĄ SPEŁNIĆ JESZCZE KILKA WARUNKÓW.

Okulary przeciwsłoneczne sprzedawane jeszcze na początku lat 90-tych to były zwykłe zabawki, w żaden sposób niechroniące oczu przed szkodliwym promoeniowaniem słonecznym. Ale od tamtego czasu wiele się zmieniło - dzisiaj juz mozemy znaleźć takie, które doskonale wywiązują sie ze swojego zadania. Na pewno jednak nie kupimy ich na ulicznym straganie albo na stacji benzynowej. Na pierwszy rzut oka okulary przeciwsłoneczne z prawdziwego zdarzenia niewiele różnią sie od tych, które tylko je udają. Ale wystarczy przez kilka godzin nosić jedne i drugie, aby stwierdzić, jak wiele je dzieli. Zmęczenie oczu i odczuwalny dyskomfort szybko zdemaskują niemarkowy produkt.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?

Oferta okularów na rynku jest bardzo bogata. Czym się więc kierować przy wyborze? Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny spełniać trzy podstawowe funkcje:


Pomocne są także rozmaite dodatkowe ulepszenia. Przydaje sie system stabilizacji światła (tzw. LST), który blokuje i odbija ponad 80 % szkodliwego promieniowania słonecznego i promieniowania cieplnego pochodzącego ze słońca. Dzięki LST tylko minimalnie wyczuwa się nagłe zmiany jakosci oświetlenia.  W praktyce pozwala on bez zdejmowania okularów wjechać bezpośrednio ze słońca do ciemnego tunelu. Warto też zainteresować się, czy wybrany przez nas model ma "polaryzację", ograniczającą olśnienia  i oślepienia (np. od tafli wody czy szyb samochodów). Bardziej kosmetyczną rolę spełnia tzw. "antifog", zapobiegający zaparowywaniu wewnętrznej strony soczewek, do czego dochodzi przy dużej wilgotności powietrza lub przy ujemnych temperaturach. Jest to tylko "funkcja terminowa", gdyż powłoka wyciera sie przy czyszczeniu soczewek i, niestety, nie da się tego unknąć.

Do markowych okularów zwykle jest dołączony usztywniony pokrowiec do zabezpieczania ich podczas podróży.

PAMIĘTAJ!

Przy zakupie okularów w pierwszej kolejności  zwracaj uwagę na zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem, następnie na  komfort  noszenia,  a dopiero  później  na  ich modny wygląd. Nigdy odwrotnie!  Dobre  okulary  kupisz w Zakładzie Optycznym lub  w renomowanych sklepach sportowych. Przy jakichkolwiek  wątpliwościach  w  wyborze  może  pomóc  optyk lub  lekarz  okulista.

OKULARY  DLA  SPORTOWCÓW

  1. Okulary do uprawiania sportu mają za zadnaie nie tylko zabezpieczać oczy przed słońcem i promieniowaniem UV, ale dodatkowo chronić je przed urazami oraz zanieczyszczeniami - np. piaskiem czy żwirem.
  2. Soczewki powinny byc wykonane z wytrzymałego i bezpiecznego materiału, np. poliwęglanu (nigdy ze szkła!). W wielu przypadkach, np: w wodzie podczas surfingu czy żeglowania, doskonale sprawdzają się boczne osłonki, które nie dopuszczają do oczu odblasków od tafli wody.
  3. Bardziej "ekstremalne" modele okularów posiadają także elastyczny uchwyt, który mocuje je na głowie, tak aby nie spadły nawet podczas najbardziej karkołomnych wyczynów. Na rynku są dostępne soczewki łączące ochronę przed słońcem z korekcją wad wzroku.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliœmy w Polityce Prywatności.