ul.11-go Pułku Ułanów Legionowych 26
06-400 Ciechanów
tel./fax (23)672 15 01
e-mail: optyk@andrzejbayer.pl
e-mail: bayer@ciechanow.pl

[Rozmiar: 227 bajtów]
Wady wzroku

Wady refrakcji oka. Wyróżniamy cztery podstawowe wady refrakcji oka:

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność to wada wzroku powstająca na skutek dysproporcji pomiędzy mocą układu optycznego oka a długością gałki ocznej.

W krótkowzroczności moc układu optycznego oka jest zbyt duża lub oko jest za długie co w rezultacie powoduje, że powstający obraz przedmiotów znajdujących się w dali jest zamazany. Przedmioty znajdujące się blisko są przez osobę krótkowzroczną widziane wyraźnie. Aby skorygować tą wadę stosuje się soczewki rozpraszające.

Krótkowzroczność można korygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych i zabiegów chirurgicznych.

Nadwzroczność

Nadwzroczność to wada wzroku powstająca na skutek dysproporcji pomiędzy mocą układu optycznego oka a długością gałki ocznej. W nadwzroczności moc układu optycznego oka jest zbyt mała lub oko jest za krótkie co w rezultacie powoduje, że powstający obraz przedmiotów znajdujących się blisko i daleko jest zamazany.

Dzięki możliwości dodania mocy przez układ optyczny oka (akomodacja) osoba nadwzroczna zazwyczaj widzi wyraźnie przedmioty znajdujące się daleko a najwięcej dolegliwości odczuwa przy pracy z bliska. Aby skorygować tą wadę stosuje się soczewki skupiające.

Nadwzroczność można korygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych i zabiegów chirurgicznych.

Astygmatyzm

Astygmatyzm to wada wzroku, w której promienie światła wpadające do oka w różnych płaszczyznach są różnie załamywane. Astygmatyzm wywołany jest najczęściej przez toryczny kształt rogówki.

Powierzchnia toryczna to taka powierzchnia, której kształt można przyrównać do kształtu przeciętej wzdłuż długiej osi piłki do rugby lub przeciętego wzdłuż jajka. Innymi przyczynami powstania astygmatyzmu oka są nieprawidłowości budowy soczewki ocznej.

Osoby z astygmatyzmem uskarżają się na nieostre lub zniekształcone widzenie przedmiotów znajdujących się zarówno daleko jak i blisko. Korekcja astygmatyzmu wymaga zastosowania cylindrycznej soczewki korygującej, która ma dwie różne moce, aby wszystkie wpadające do oka promienie świetlne zogniskowały się na siatkówce.

Astygmatyzm można korygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych i zabiegów chirurgicznych.

Starczowzroczność

Starczowzroczność (presbiopia) to postępujący ubytek zdolności oka do zmiany swojej mocy. Starczowzroczność to proces naturalnego starzenia się oka i dotyczy wszystkich ludzi, niezależnie czy mieli wcześniej wadę wzroku czy nie.

Osoby w wieku 40 - 45 lat zaczynają odczuwać trudności z czytaniem, w szczególności małego druku, objawiające się przede wszystkim koniecznością czytania w lepszym oświetleniu i oddalaniem czytanego tekstu od oczu. Objawy początkowej starczowzroczności są bardziej dokuczliwe wieczorem gdy oczy są zmęczone.

Ten postępujący proces starzenia się oka doprowadza z czasem do braku możliwości czytania bez specjalnie do tego przeznaczonej korekcji. Proces postępowania krótkowzroczności kończy się około 60 roku życia.

Starczowzroczność można korygować za pomocą okularów z soczewkami dwuogniskowych lub progresywnych lub progresywnych soczewek kontaktowych.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliœmy w Polityce Prywatności.